TÜM HALKIMIZ KUR'AN ZİYAFETİNE DAVETLİDİR

GÜNÜN SÖZÜ

İSİMLER SÖZLÜĞÜ
www.dostyurdu.com

OSMANLI TARİHİ
www.dostyurdu.com

PEYGAMBERLER TARİHİ
www.dostyurdu.com

KÖYÜMÜZÜN TARİHÇESİ


                          GÜRBÜZLER KÖYÜ TARİHİ

Çomu divanı merkezinde kurulmuş ve eski adı Sarnuçtur. Gürbüzler adını 1966 yılında ilkokul öğretmeni Latif İşçi tarafından verilmiştir.

Gürbüz bol ve güçlü olarak çıkan veya fışkıran gür su, sağlam, iyi gelişmiş anlamında olup yörenin su yönünden bol orman yönünden gür ormanlara sahip olmasından dolayı bu isim verilmiştir.

Sarnıç ; yağmur suyu biriktirmeye yarar yer altı deposu ve gemilerde bulunan ve saçtan yapılmış su deposuna denir.

Gürbüzler Köyü mahalleler olarak ;Çalgamoğlu mahallesi, Sarnuç mahallesi, Aldıbaşoğlu mahallesiydi. Sarnuç mahallesinin taşınmasıyla Çay mahallesi oluşmuş Yusufoğlu mahallesi , Demirciler mahallesi, Yeni mahalle,Budaklar mahallesi,Çibasmazoğlu mahallesi; Çibasmazoğlu mahallesinin taşınmasıyla da Çukurköy mahallesi oluşmuştur. Çomu mahallesi , Eseoğlu mahallesi , Budakların bir kısmının Çay'a taşınmasıyla da Çay mahallesi oluşmuştur.

1994 te Aldıbaşoğlu mah, Çay mah, Yusufoğlu mah, Çalgamoğlu mah, Sarnuç mah, Gürbüzler köyünden ayrılarak Güzelyurt köyü oluşmuştur.

      Gürbüzler Köyünün Kuruluşundan İtibaren Muhtarlar Listesi

1)Çalgamoğlu Veli Ağa
2)Ahmet Çalgam
3)Eğitmen Mustafa Ballı
4)Şakir Ören
5)Kadir Saraç ( 1950-1968)
6)Cemal Aldıbaş (1973-1978)
7)Cemal Aldıbaş (1978-1983)
8)Cemal Aldıbaş (1989-1994)
9)Vural Demirci (1994-1999)
10)Vural Demirci (1999-2004)
11)Vural Demirci (2004-2009)
12)Bagi Çibasmaz (2009-
         
    

       Gürbüzler Köyü Merkez Camii Tarihi

 Gürbüzler Merkez Camiinin tarihi kesin olmamakla birlikte 1823 olarak bilinmektedir. Camiinin yapılışı hakkında büyüklerin anlatmasına göre Çomu divanı diye geçtiği tarihlerde Mahmutoğlu köyünden Berberoğulları sülalesinden Osmanlı askeri olan bir Paşanın buraya cami yapılması için para gönderdiği, cami yapıldıktan sonra da camiinin mimari özelliği istediği şekilde olmadığı için bu memlekete bir daha gelmek istemediği rivayet edilmektedir.

Eski adıyla Çomu camiisi olarak geçen Gürbüzler Merkez Camiine o dönemde Mahmutoğlu köyü , Deliahmetoğlu(Ahmetoğlu), Göktepe , Başlarkadının bir kısmı cuma namazı için buraya geldikleri bilinmektedir.

Çomu camiinde imamlık yapanları sıralayacak olursak ; Hasanoğlu Babırat ali Şan , Hatıp Veli Efendi (1829-Ören),Çalgamoğullarından İmam Ahmetoğlu İbrahim Efendi (1840-Çalgam). Bu iki imamın mezarı eski camiinin avlusunda, daha sonra camii cemaati almadığı için camiye ilave yapıldığında camiinin içinde kalan mezarlar 1985 te cami yıkıldığı zaman Hatıp Veli Efendi Ören Çomu mezarlığına  , İmam ahmetoğlu ibrahim Efendide köyün eski mezarlığı olan Demirciler mezarlığına nakledilmiştir. Diğer imamlar; Hatıpoğullarından Hüseyin oğlu Molla Yakup Efendi (1861), Devrekten Halveti Dergahi Poştini Abdullah Sabri Efendi( 1899/1.Dönem Bolu mebusu) Kurtuluş savaşında sıhhıye çavuşluğu yapan, askerden geldikten sonra babasından kuran dersleri alan  köylerde rahmetle anılan Çomu hatıbı olarak geçen Halil Ballı kadrolu olarak 1977 senesine kadar camide görev yapmış ve çok sayıda talebe yetiştirmiştir, en son talebeleride Devreğin çeşitli köylerinde görev yapmaktadır. Hoca Efendinin görev yaptığı dönemlerde camiinin lojmani olmadığından ismail Demirci ve Mehmet Demircinin evlerinde kalmıştır. Caminin ilk yapılışında minare olmadığı için ormanda çalışan işçiler tarafından tahtadan bir minare yaptırılmıştır. O yıllarda köylerde elektrik olmadığı için bu tahta minareden ezan okunurdu. Caminin yol tarafında bir bina vardı ve adı hayrat diye anılırdı. Cuma günleri hava soğuk olmadığı günlerde cumaya gelenler burada oturur ramazan ve kurban bayramlarında, bayram namazlarından sonra kuran okunur, geçmişlere bağışlanır, köyde olan adetlerden zirat diye bayram namazına gelenler gözleme, börek getirir ve bayram namazına gelenlere ikram edilirdi. 1980 den sonra yıkıldığı söylenmektedir. 1967  yılına kadar camide tuvalet ve şadırvan olmadığından o dönemin muhtarı önderliğinde camiinin ön tarafına tuvalet ve şadırvan yaptırılmıştır. Ondan önceki tarihlerde ise camiinin altından geçen derede abdest alınırmış. Halil Ballı Hoca Efendinin emekli olması ve  imam hatip okullarının mezunlarının çoğalmasıyla Zonguldak İmam Hatip okulu mezunu Harun Melemez bu camide görev yapmıştır. Mehmet Demircinin evinde ikamet etmiştir. Harun Hocanın yüksek okula gitmesiyle kadrosu boşalan camiye Bekir Akça gelmiştir. Recep Budak'ın evinde kaldı. Bekir Akça Devrek Kuran Kursuna atandıktan sonra yerine Eğerci Aksu Köyünden Hasan Çöpcü(Aksu) gelmiştir ve şimdide müftülük şoförüdür. Hasan Hocada Durmuş Karakulunç'un evinde kalmıştır. Onun askere gitmesiyle Mahmutoğlu Köyü Ağalar Mahallesinden Yılmaz Çömez gelmiştir. Bir müddet Durmuş Karakulunç'un evinde ikamet ettikten sonra cami lojmanı yapılmış ve lojmana geçmiştir. Yılmaz Hoca Efendide bir çok talebe yetiştirmiştir. Camide kadrolu hocaların olmadığı dönemlerde köyde bulunan; Süleyman Ballı, Hüseyin Kocakaş , Hüseyin Budak(Kadı Hoca) , Hüseyin Ballı(Kuru Hoca) , Hakkı Çalgam, Nihat Çibasmaz , İbrahim İnan bu görevi yürütmüşlerdir.

1985 yılında daha güzel bir camiinin yapılması için eski cami yıkılmış yurtdışında çalışanların ve köylülerin katkısıyla yenisi yapılmıştır. Bu arada ibadete lojmanın altında bulunan odada devam edilmiştir.1986 da camiinin yapılmasıylada ibadete camiide devam edilmiştir. Bu arada Yılmaz Çömez Hocanın Devrek Devlet Hastanesine tayinin çıkmasıyla yerine Kütahyalı Mevlüt Küçükçakır gelmiştir. Minaresi olmayan camiye yurtdışındaki ve köylünün katkısıyla 1986 yılında minare yapılmıştır.

ESMAÜL-HÜSNA

ÇOCUKLAR İÇİN

AlışSatış
Dolar2.31542.3247
Euro2.83852.8499
Anlık
Yarın
15° 8°